Techniki > Decoupage (technika serwetkowa) > Decoupage

Decoupage

2013-06-15 16:42:19

Decoupage (czyt. dekupaż) inaczej technika serwetkowa.

Co dekorować?
Drewno, karton, korek, wiklinowe i słomiane przedmioty, terakotę, metal, szkło, porcelanę, tkaninę, wosk, plastik, wydmuszki itp.
O produktach:

1. Serwetki papierowe z nadrukiem lub jednokolorowe w zależno¶ci od potrzeb, można kupić całe opakowanie lub pojedyncz± serwetkę.

2. Farba akrylowa służy do malowania powierzchni przedmiotów przed naklejeniem serwetki, szczególnie przydatna, je¶li powierzchnia, na któr± chcemy nakleić serwetkę jest ciemna. F.a. można rozcieńczyć w wodzie i mieszać ze sob±. Można tez kupić biał± f.a. i zafarbować plakatówkami lub pigmentem.

3. Klej służy nie tylko do przyklejania spodniej warstwy[1], ale też jako warstwa wierzchnia[2]:
- uniwersalny (do drewna, kartonu, korka, wiklinowych i słomianych przedmiotów, terakoty, metalu, plastiku, wydmuszek). Ja proponuje tańszy sposób, klej z powodzeniem można zast±pić lakierem akrylowym (do kupienia w sklepach z art. budowlanymi) Można kupić specjalny klej lub skorzystać z „domowych” sposobów i zast±pić go białkiem lub rozcieńczonym vikolem. Z tym, że należy potem nałożyć warstwę wierzchni± lakieru akrylowego.
- do tkanin
- do szkła i porcelany
- do ¶wiec

4. Pędzel, odpowiedni będzie duży i miękki tak by nie podarł serwetki w czasie naklejania.


Sposób wykonania:

*najprostszy*

1.Z serwetki wycinamy lub wydzieramy motyw, następnie oddzielamy warstwę z nadrukiem, dwie pozostałe nie będ± nam potrzebne.

  

2. Przykładamy motyw do powierzchni przedmiotu i długimi poci±gnięciami pędzla nakładamy klej (lakier, vikol lub białko), przy czym nie poprawiamy kilka razy w tym samym miejscu, w przeciwnym razie bardzo delikatna serwetka może się podrzeć! Należy też uważać by nie dotkn±ć posmarowanej serwetki palcem. Na tym etapie pozostawiamy przedmiot do wyschnięcia na kilka minut.